Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

Fotel biurowy to taki element wyposażenia naszego biura, na którym możemy spędzać bardzo wiele czasu w ciągu dnia. Dlatego, jeśli nasz fotel będzie niewygodny to niestety będziemy się na nim męczyć i nie będziemy w stanie skupiać się na sprawach zawodowych.

ustawienie fotela biurowegoZ czasem mogą się także pojawiać bóle pleców, sztywnienie karku czy inne dolegliwości. Dlatego jeśli kupujemy meble do biura powinniśmy postarać się o wybranie odpowiednich propozycji. Gdy mamy już dobry fotel trzeba się zająć jego profesjonalnym ustawieniem, które będzie ergonomiczne.

 

Wysokość fotela

Tutaj mamy prostą zasadę: nogi muszą swobodnie opierać się na podłodze a kolana powinny być rozwarte, chodzi o to, by nie było blokowania przepływu krwi. Między udem a podudziem należy stworzyć kąt prosty.

Regulacja podłokietników

Siadamy wygodnie i musimy być jak najbliżej biurka. W łokciach należy tworzyć kąt 90 stopni i regulować do tego wysokość krzesła. Podłokietniki należy ustawić ta by miały pozycję horyzontalną i miało dopasowaną odległość do biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach W czasie siedzenia na fotelu biurowym trzeba się postarać się o to, by nasze ramiona oparły się na podłokietnikach, ponieważ dzięki temu można doprowadzić do tego, że obciążenia kręgosłupa będą mniejsze i nie będzie się tworzyć tak zwanego garba.

Wyprofilowane oparcie

Plecy powinny oprzeć się na fotelu do wysokości łopatek. Krzesła dobrej jakości posiadają możliwość regulowania oparcia w stosunku do odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Chodzi o to, by zawsze kręgosłup był dobrze wspierany.

Głębokość krzesła

Powinno się sprawdzić czy krzesło ma odpowiednią głębokość. Pośladki muszą się znaleźć z tyłu krzesła. Dobrze będzie, jeśli fotel ma możliwość przybliżania oparcia w stosunku do siedziska.

Regulacja zagłówków

Ustawienie zagłówków jest bardzo ważne dla szyi. Kark musi być odpowiednio rozluźniony w czasie pracy. Fotel musi być odpowiednio dopasowany do wysokości pracownika.

Twardość

Siedzisko musi gwarantować odpowiednią wymianę powietrza w czasie pracy. Jest bardzo ważne, by fotel był wygodny ponieważ tak naprawdę od tego będzie zależeć czy praca na nim będzie wydajna. Na fotelu musimy również siedzieć prosto.